Koalitsiooniläbirääkimistel tõmmati täna pärastlõunaks riigikaitse teemale joon alla ning käsile võeti majandusküsimused.

- IRLi liikmed Sven Sester ja Urmas Reinsalu ning peaminister Taavi Rõivas (seljaga) esimesel koalitsiooniläbirääkimiste kokkusaamisel möödunud reedel.
- Foto: Andres Haabu
Peaminister Taavi Rõivas märkis, et esmalt võetakse luubi alla küsimused, kuidas soodustada majanduskasvu ja suurendada inimeste sissetulekuid.
IRLi esimees Urmas Reinsalu ütles Äripäevale enne majandusküsimuste arutelu, et diskussioon järgmise teemaploki üle ei tule kindlasti flegmaatiline. IRLi programmis on kesksemateks majandusküsimusteks kuni 500 eurot teenivate isikute tulumaksuvabastus ja sotsiaalmaksu lae kehtestamine. „Need on kindlasti kõige tulisemad teemad ja nii nagu kõik parteid, lähme meiegi kindla joonega arutellu. Eks vaatame, kuidas ühisosa välja kujuneb,“ ütles ta.
SDE esimees Sven Mikser ütles, et ei läbirääkimiste eel ega ka ajal pole mõistlik erakonna põhimõtteid punaste joonte vahele maalida, kuna vastasel juhul teavad teised osapooled, millest hoiduda ja millistele nuppudele vajutada. „Siis on lõpptulemus ju ka kehvem,“ ütles ta. Sellegipoolest lisas ta, et SDE majandusprogramm erineb teiste erakondade programmidest küsimustes, kuidas panustada inimeste kvalifikatsiooni tõstmisse, et selle kaudu suurendada tootlikkust. Samuti on Mikseri sõnul SDE arusaamad erinevad selles, kuidas tööturule tuua ja majanduskasvu panustama panna inimesed, kes praegu tööturul aktiivsed pole. „Meie näeme lahendustena näiteks erinevaid sotsiaalmaksuerisusi, mis teevad madalama konkurentsivõimega inimeste hõivesse tuleku lihtsamaks. Need on teemad, mis meid teistest eristavad, aga kindlasti on meil ka üldosa olemas,“ ütles Mikser.
Mikser lisas, et kindlasti käivad nad välja ka ettepaneku maksustada füüsiliste isikute passiivtulu 26% maksumääraga. „On väga raske öelda, kuidas see lauas vastu võetakse. Samas on näiteks dividendide vormis iseendale palgamaksmine levinud ja sellist passiivtulu maksustamist praktiseerivad mitmed riigid. Siiski ei hakka ette ennustama, kui kirgliku vastuseisu või sooja poolehoiu see ettepanek saab,“ rääkis ta.
Mikser ütles, et läbirääkimistel on oluline vaadata riigi tulude ja kulude poliitikat terviklikult. „On selge, et kulumeetmeid, mis on riigi jaoks vajalikud, on paljudes valdkondades. Kuid ei tohi juhtuda, et et juba mõne peatüki läbides on tulude maht täis saanud ja läbirääkijatel on tühjad pihud käes,“ ütles ta. Mikser lisas, et seetõttu fikseeritakse esmalt ära kõik vajalikud asjad, mis on tarvis ära teha, kõik täiendavad tuluallikad ja võimalikud majandust toetavad maksukärped. „Seejärel püüame juba terves pildis kõike paika loksutada, et tegevuskava oleks ka jõukohane,“ ütles ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!